Každým rokem stoupá počet pojistných případů, v nichž sehraje hlavní roli vichřice. Jak se proti takovému riziku nejefektivněji bránit? Vybral jsem tři nejzákladnější věci, na které musíte myslet při uzavírání takového pojištění:
- Rizika
- Hodnota
- Cena
Rizika
Jsou nejdůležitější, protože určují veškerou efektivitu pojistky. Mezi základními riziky jsou prakticky všechna, která mohou nastat, počínaje požárem, povodní, vichřicí a konče třeba i nárazem dopravního prostředku. Doporučuji však tento výčet určitě obohatit o další rizika, která jsou v tuzemsku velmi častá, cena je v takovém případě o pár korun vyšší, ale pojistka je klidně o polovinu efektivnější.
Hodnota
Všechny detaily pojištění by měly odpovídat vašim potřebám a v takovém případě je důležité správně nastavit hodnotu nemovitosti. Ta se počítá podle zastavěné plochy a typu nemovitosti. Dále vám, například já, pomůžu určit doporučenou hodnotu, ale jste to vy, kdo určuje výslednou pojistnou částku, tedy splátka je plně na vás.
Cena
Zde se dostáváme zpět k rizikům, protože bychom neměli zapomenout připlatit si za rizika proti:
- zatečení atmosférických srážek,
- náhradě výdajů za ztrátu vody,
- poškození zateplené fasády ptáky, hmyzem nebo hlodavci, či sprejerství a vandalismu.
Vzhledem ke konstrukci dnešních domů jsou tato rizika velmi důležitá. Pojistné u průměrného rodinného domu 120 m2 /přízemí/ se pohybuje od cca 7 Kč/denně (od 2500 Kč do 3400 Kč/ročně) podle zvolených rizik. Proto je třeba vše řádně nastavit a probrat vaši konkrétní situaci a možnosti.
Doufám, že vám můj příspěvek trochu pomohl, a pokud byste měli další otázky, zastavte se u mě v kanceláři, nebo napište na kontaktní formulář níže.